1 dzień – BRNO

Wizyta w stolicy Moraw – mieście Brno, gdzie się historia łączy z nowoczesnością. Starówka pełna zabytkowych budowli, sklepów, restauracji i barów nigdy nie jest pusta. Wypełniają ją kochający to miasto mieszkańcy i wielka liczba studentów, którzy wspólnie tworzą przyjazny klimat miasta, pełnego ludzi zawsze chętnych do rozmowy przy dobrym trunku.

Główny punkt stanowi katedra Petrov i potężna twierdza Śpilberk – kiedyś znana jako więzienie narodów. Rozciąga się z niej zapierający dech w piersiach widok na wielką część Moraw południowych. Właśnie tam wybierzemy się w celu poznania duszy tego kraju i jego mieszkańców.

Jednak serce Morawianina znajduje się na południu od Brna – w winnicach i w malowniczych piwniczkach winnych. Od dawna ich właściciele trudnią uprawą znakomitych odmian winorośli i z radością oraz słowiańską gościnnością zapraszają przybyłych do degustacji najlepszego wina pod słońcem. Dostępna będzie nieograniczona degustacja z chłodnym poczęstunkiem w winiarstwie Jedlicka w regionie winiarskim Niebieskie góry.

{usługi przewodnika = zwiedzanie Brna, tlumaczenie przy degustacji}

2 dzień – Mikulov, Pavlov, Pálava

Charakterystyczną i z dala widoczną atrakcją krajobrazową subregionu mikulovskiego jest wapienny masyw Pavlovskich Wierchów z ruinami byłych zamków średnowiecznych. Od dawna ten obszar kraju grzebieniem górskim wyrastającym z niziny panońskiej, przypominającym grzbiet jakiegoś dawnego zwierza, przyciągał całe gromady ludzi. Jest to miejsce znalezienia Věstonickej Venuši – najstarszego posągu keramicznego na świecie – najsłynniejszego artefaktu kultury łowców mamutów, która skosrzystała z bogatstwa tego kraju już przed 25 000 lat. Kiedy patrzymy na wapienny masyw Pálavy, to musimy też przypomnieć sobie legionistów rzymskich wartujących limes romanes, którzy widąc słoneczne zbocze tych gór, daleko od swojego kraju, natychmiast założyli tu pierwsze winnice na północ od rzeki Dunaj. Oznacza to, że obcując z nimi znajdujemy się na samym początku historii upraw winorośli na Morawach.

Mikulov – Naturalnym centrum tego podregionu winiarskiego jest miasto Mikulow przy samej granicy państwa Czeskiego. Barokowy zamek, kalwaria prowadząca na niezwykłe, malownicze i zarazem fotogeniczne Wzgórze Święte, a także starówka z mnóstwem żydowskich zabytków.

Rezerwat krajobrazowy Pálava to wapienny grzbiet rosnący z niziny Panońskiej przy granicach z Austrią. Obfituje on pięknem przyrody, z unikalnym południowym ekosystemem.

Na zboczach Pavlovskich Wierchów znajduje się mnóstwo miejscowości winiarskich – takich jak właśnie Pavlov, pod ruinami Dívího hradu z Archeoparkiem Pavlov – ekspozycją dzięki której możemy zapoznać się z dawnymi łowcami mamutów.

Pálavská galerie vín – degustacja win lokalnych z sommelierem.