CO WARTO ZOBACZYĆ ?

Mikulov

Na południowym końcu Wierchów Palavskich leżące pośród winnic i białych skał miasteczko zauroczy zwiedzających sylwetką zamku na jednym pagórku i kalwarii prowadzącą ku kaplicy na przeciwległym Świętym Wzgórzu. Warte zobaczenia w tym miejscu są między innymi synagoga, żydowski cmentarz i żydowskie muzeum. Istotne dla fanów dawnych czasów sa także historyczne kamienice i monumentalna gróbka Dietrichsteinów.

Znojmo

To średnowieczne miasto na południowych granicach państwa czeskiego. Wart zobaczenia jest bez wątpliwości Zamek Przemyslidów, romańska Rotunda św.Katerzyny z freskami z XII wieku i gotycki kościół św. Mikołaja. Pozycją obowiązkowa jest rajska winnica oraz najbardziej znane zabytki, znajdujące się nad przepięknym kanionem rzeky Dyje. Znajdziemy tam wąskie uliczki, widoki na Austrię, a dla miłośników natury park narodowy Poddyji. Przede wszystkim jednak polecamy liczne winiarnie i typowe czeskie knajpy, które zadowolą każdego gościa. W Znojmo znajdziemy także Muzeum Winniarske w klastorze Louka.

Park Narodowy NP Poddyjí

To unikalny obszar głębokej doliny rzecznej na granicach pomiędzy Morawą i Austrią. Rzadki przykład wspólpracy państw w ochronie przyrody jednej z najpiękniejszych rzek w Europie Środkowej. Winica Šobes, leżąnca w meandrze rzeki Dyje, należy swoją kwalitą do jednej z najlepszych winic europeiskich a ich właściciel – winica Znovin Znojmo – finansuje archeologiczne badania z zamiarem wpisania winicy na listę Unesco.

Zespół pałacowo-parkowy Lednice – Valtice

Jest to zabytek z listy dziedzictwa kulturowego UNESCO. To areał nie tylko kilka zamków ale też różnych romantyczych budowli takich jak na przykład minaret, łuk triumfalny, akvadukt spojonych unikalnym systemem ogródów, parków, jezior i rzek które tworzą największy obszar krajobrazu przerobionego przez czowieka na świecie. Od zamku do minaretu można przepłynąć w łódeczkach. W Valticach, stolicy wina, ma siedzibę kilka instytucji winiarskich – Narodowe Centrum Winiarstwa z Salonem Win Republiki Czeskiej (ekspozycje degustacyjna narodowego konkursu win – 100 najlepszych win ubieglego roku), Akademia Winiarska Valtice, Średnia Winiarska Szkoła Zawodowa Valtice.

 Pálava – park krajobrazowy

Ostatni cypel stepów Panonii, wapiennych Alp, osadzona na skraj lasówłęgowych dolnego biegu rzeki Dyje. Wiosna-kwiaty. wapienny masyw Pavlovskich Wierchów s ruinami byłych zamków srednowiecznych. Od dawna ten obszar kraju s siluetą grzebienia górskiego rosnącego z niziny panonskiej, przypominającego grzbet jakiegos dawnowiecznego wymarlego zwierzeta, przyciągal publicznośc ludzi. Jest to miejsce znalezienia Věstonická Venuše- najstarszego posągu keramicznego na świecie-najslynniejszego artefaktu kultury lowców mamutów, która zkosrzystała z bogatstwa tego kraju już przed cca 25 000 lat. Kiedy patrzymi na wapienny masiv Pálavy, to muśimy tez przypomiec siebie legionarzów rzimskich wartujących limes romanes, ktorzi widąc slunne wzbocze tych gór, daleko od swojego kraju, natychmiast zalozyli tu pierwsze winnice ponad Dunajem. To znaczy ze jesteśmy na samym pociątku hodowania wina na Morawach. Archeopark Pavlov – expozicja upominająca dawnych lowców mamutów z której kultury powstal też najslynniejszy i najstarszy posąg na świecie-Vestonicka Wenusza.

Brno

Villa Tugendhatów wpisana na listę UNESCO.
Luksusowa vila wybudowana w latach 1928-1929 według projektu znakomitego architekta i dyrektora niemieckiego Bauhausu Miesa van Der Rohe. Do dzisiejszych dni zadziwia swoim wizerunkiem, który nawet po 90 latach nie stracił niczego z uroku modernej i ponadczasowej architektury. Unikalny przykład modernistycznej vili połączonej wielkymi szklanymi tablicami z eksterierami ogrodu tworzącymi wrażenie mieszkania płynącego w powietrzu.

Starówka – Stary Ratusz, gotycki kościół św. Jakuba i obok znajdująca się kostnica, podzemie pod Zelným trhem udostępnione dla zwiedzających,

Zelný trh – Rynek Kapuściany – najbardziej malowniczy plac w Brnie z targiem warzywnym prowadzonym tu od ponad 100 lat pełnym sprzedawców i ich klientów, gdzie nawet Leoš Janáček przychodził często by złapać inspirację dla swojich kompozycji operowych. Mięjsce urokliwe i bardzo żywe ze średnowiecznymi pałacami wokól i z fontaną barokową na środku placu.

Spilberg – zamek średniowieczny, karcer narodów, gdzie także wielu Polaków odsiedzialo wyrok jako karę za bój o niepodleglość Rzeczypospolitej. Dzisiaj siedziba Muzeum miasta Brna z wieloma ekspozycjami i otwartymi dla zwiedzających kazamatami. Ze wzgórza na którym stoi zamek rozpościerają się wspaniałe widoki na cale miasto i sąsiadujące z nim obszary Moraw Południowych.

Krypta Kapucynów – dzięki unikalnemu systemowi wentylacji do dzisiejszych dni znajdziemy tam zachowane mumie ciał byłych zakonników, mecenasów i znanych osobowości związanych z historią miasta Brna takich jak na przykład baron Trenck.

Niebieskie Góry – miejsce nieopodal Brna, które charakteryzuje typowy klimat spokojnych winniarskich gmin z winnymi uliczkami, kolorowymi piwnicami i szlakami winnymi na zboczach falistej krainy w okolicach Bořetic, Kobylí, Němčiček, Velkých Pavlovic i Vrbice. Ładne wieże widokowe, młyn wietrzny, leniwo jeżdżący pociąg pośród winnic i wiele więcej. Prawdziwy najwspanialszy wzorzec slow life 3 godziny drogi z Katowic. Uwierzylibyście?