VOC ORYGINALNA CERTYFIKACJA

Wina oryginalnej certyfikacji przedstawiają odmiany win typowych dla danego regionu winiarskiego. Znaczy, że w tych winach odzwierciedla się terroir danego regionu, skladniki glebowe i unikalny skład podłoża oraz deklarowane pochodzenie winogron. Grona pochodzą wyłącznie z wybranych lokalizacji winiarskich (tzw. „viniční tratě“) odmian najbardziej typowych dla regionu. Ocenę win przeprowadzają sami winiarze – członkowie danego stowarzyszenia VOC- którzy sami decydują, które z win spełnia charakter VOC.

Oznaczenie VOC funkcjonuje równolegle do tzw. systemu germańskiego jakościowego podziału win. Oznaczenie VOC jest odpowiednikiem systemu apelacyjnego, używanego w takich krajach winiarskich, jak Francja (AOC), Włochy (DOC) lub Austria (DAC). O ile system germański określa jakość wina na podstawie zawartości cukru w gronach, system apelacyjny (romański) koncentruje się na zaprezentowaniu maksymalnych walorów danej odmiany w miejscu jej upraw.

Wina VOC gwarantują konsumentom osobliwy i oryginalny charakter win danego regionu, z jego osobliwymi aromatami i smakami, które są corocznie wybierane przez miejscowych winiarzy dla klientów oczekujących typowych cech ich ulubionego wina.

 VOC Znojmo
System apelacyjny dotyczy 3 odmian typowych z okolic średniowiecznego miasta Znojma: Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, ewentualnie ich Cuveé. Wina VOC Znojmo wstępują na targacg regularnie 8. maja podczas festiwalu wina VOC Znojmo. Grona dojrzewają w typowych warunkach klimatycznych pod wpływem chłodnych wiatrów z Wyżyny Czesko-Morawskiej i pod działaniem termoregulacyjnym rzeki Dyje, Jevišovky i Jihlavy.

Dzięki duzym zmianam pomiędzy słonecznym dniem i chłodną nocą grona dojrzewają bardziej powoli i zachowywają substancyje aromatyczne.

VOC Pálava
Oznaczenie VOC Pálava mogą uzywać tylko wina z odmiany Ryzlink vlašský z kolorem odcieniu zielonożółtego do koloru żółtego z wyraznym zapachem owocowym moreli i śliwy. Wino musi byc pełne, dojrzałe z bukietem kandyzowanych cytrusów i owoców cieplołubnych (z pestką) i z żywym kwasem typowym dla Palawskiego terroir.

 

VOC Blatnice
Blisko granicy ze Słowacją znajduje się najaciekawszy z rejonów winiarskich którym rodzi się wino apelacyjnego systemu VOC Blatnice – to odmiany Ryzlinku rýnského, Chardonnay i Rulandské bílé a Rulandské šedé które charakterizują typowo oryginalne składniki gleby i warunki klimatyczne (wiatry cieple – tzw. fohny) rejonu wzgórza Białych Karpat.

 

Zachęcamy do zapoznania się z winami z każdego z regionów VOC aby poznać subtelne różnice i zrozumieć ich charakterystyczne cechy. To również znakomita okazja do nabycia kolejnych punktów odniesienia w zakresie budowania na języku (a w efekcie tego również w domach) swojej prywatnej biblioteki wina.

 

 VOC Mikulov
Najbardziej zachodnia część Karpatów ze swojimi składnikami gleby i warunkami mikroklimatycznymi powodują dają w efekcie smak wina pełnego aromatów odmian charaterystyczny dlawin Pálava, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré. Mówiiąc o tym regionie jesteśmy na samym pocziątku uprawiania wina na Morawach, bo to tutaj legioniści starożytnego Rzymu założyli pierwsze winnice.

VOC Valtice
Przy samej granicy z Austriją znajduje się zamek Valtice przynalezający do zespółu zamków Lednice i Valtice zapisanego na liście UNESCO, która jest związana z historią pańskiego rodu Liechtenstein, który od dawnych czasów pilnuje okolicznych winnic i ich jakości. Odmiany Sylvánské zelené i Ryzlink rýnský plasują się w kwestii smaków na pierwszym miejscu terroir tego regionu i charakterizują markę VOC Valtice.

VOC Modré Hory
Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý portugal tworzą 3 typowe wina wyłącznie z ciemnych odmian winorośli apelacyjnego systemu VOC Modré Hory, znajdujacego się na pagórkowatych terenach, k tóre legitymują sie specyficznymi warunkami klimatycznymi, tak naturalnymi jak to tylko możliwe. Wina mogą być najwyzej wytrawne i można je wprowadzić na rynek dopiero po 18 – miesięcznym dojrzewaniu.

VOC Hustpečsko
Ten region reprezentują odmiany win Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Tramín červený a Rulandské modré rejonu znajdującego się na południu od Brna.