Majówka na Morawach !

Wraz z Biurem Podróży Agave zapraszamy na Majówkę na Morawach Południowych. To bardzo bogaty pełen doznań i smaków weekend, który będzie źródłem wspomnień przez wiele lat 🙂 Zachęcamy do rezerwacji, bo miejsc już coraz mniej oraz do bezpośredniego kontaktu w tym celu z biurem Agave na ich stronie

PROGRAM RAMOWY WYCIECZKI:

DZIEŃ 1 01.05.2024
BAŚNIOWE PEJZAŻE I NIEZALEŻNA (ENOTURYSTYCZNA) REPUBLIKA (!)
Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych (TRASA: KRAKÓW – CHRZANÓW – KATOWICE – GLIWICE – ŻORY – WODZISŁAW ŚLĄSKI – GORZYCZKI). Przejazd do Republiki Czeskiej – na Morawy, gdzie wizytę rozpoczniemy od wizyty w (fikcyjnej, satyrycznej i winiarskiej) Niezależnej Republice Krowia Góra i spotkania z władzami. Następnie do wsi VRBICE, która znana jest z malowniczych piwniczek, przypominających niektórym domki krasnoludków lub hobbitów. Plenery niczym z baśni i malownicze trasy wśród opromienionych słońcem wzgórz i rozsianych po okolicy piwniczek z wybornym winem oraz liczne punkty widokowe na okolicę zauroczą każdego wielbiciela piękna krajobrazu, sielskiej wsi i dobrego wina. DEGUSTACJA KOMENTOWANA WINA u jednego z winiarzy. Przejazd do hotelu w Hodoninie. Zakwaterowanie. W godzinach wieczornych, dla chętnych, spacer po mieście. Hodonin to niewielkie ale urokliwe miasteczko przy granicy ze Słowacją. W rynku zobaczyć można gotycki kościół św. Wawrzyńca z imponującą dzwonnicą, ratusz, Muzeum im. Masaryka – prezydenta dawnej Czechosłowacji, którego Hodonin był miastem rodzinnym a także nową atrakcję – kolorowe fontanny (czynna głównie w okresie letnim, ale powinna fukncjonować już od majówki)*. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 2 02.05.2024
VELKA MORAVA, SIELSKA WIEŚ I MALOWNICZE TRASY WINNE SLOVACKA
Śniadanie, po którym przejazd do ARCHEOSKANSENU MODRA, który preprezentuje ufortyfikowaną osadę z czasów Wielkich Moraw (IX wiek) z murami fortyfikacyjnymi, mieszkaniami, warsztatami, budynkami gospodarczymi i pałacami książąt i biskupów zbudowanymi na podstawie prawdziwych znalezisk archeologicznych, z których część pochodzi bezpośrednio z terenu archeo-skansenu. Arcyciekawy powrót do mało u nas znanej historii waznego państwa słowiańskiego. Następnie odwiedzimy Aquarium Żywa Woda, zbudowane w miejscu dawnych mokradeł, ale i źródeł wody pitnej i przejdziemy przez unikatowy w Europie tunel na głębokości 3,5 m o długości 8 m i szerokości 2 metrów, w którym podziwiać można różne gatunki ryb. Czas wolny w ramach którego poza posiłkiem (indywidualny obiad) można indywidualnie skorzystać z oferty wystawy degustacyjnej. W samoobsługowych automatach znajdziemy miejsce do degustacji najlepszych śliwowic, brandy i likierów z czeskich gorzelni. Wizytę warto zakończyć wizytą w destylarni SKANZEN, gdzie na własne oczy można zobaczyć piękną destylarnię z podwójnym kotłem o pojemności 300 l oraz pięciostopniową destylarnię kolumnową o pojemności 170 l. Dla amatorów wina z kolei możliwość degustacji (indywidualnej, dodatkowej) win z podregionu Slovacko w Degustarium Wina.Na zakończenie progamu udamy się do miejscowości PETROV. Spacer po obszarze zabytkowej architektury ludowej – Plže, który jest dumą regionu. Na terenie historycznego terenu chronionego znajduje się około 80 piwniczek winnych typu ziemnego, budowanych od XV wieku przez dawnych winiarzy. Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z uwagi na przepięknie malowane w ludowe wzory zabytkowe piwnice, ale i intensywnie rozwijającą się tutaj turystykę winiarską. DEGUSTACJA KOMENTOWANA WINA (kilka gatunków) w zabytkowej piwniczce I WSPÓLNA INTEGRACJA. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 3 03.05.2024
MAJESTATYCZNY MIKULOV I SŁONECZNE WZGÓRZA PALAWSKIE
Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd do MIKULOVA. Spacer z przewodnikiem po Mikulowie – mieście-perle Południowych Moraw, którego dominantę stanowi usytuowany na wzgórzu barokowy zamek – miejsce rozmów pokojowych po bitwie pod Austerlitz. W tym malowniczo położonym na pograniczy czesko-austriackim mieście zobaczymy m.in. zamek na wzgórzu (zwiedzanie z zewnątrz), wiele zabytków z okresu renesansu i baroku, kościoły św. Anny i św. Jana Chrzciciela, piękne kamienice na rynku, kolumnę św. Trójcy a także zabytki dawnej dzielnicy żydowskiej. Mikulov wraz z okolicznymi wioskami to znane centrum winiarskie Południowych Moraw, nazywanych – z uwagi na sielskie krajobrazy porośniętych winoroślami i poprzeplatanych dolinami rzek malowniczych wzgórz – „słowiańską Toskanią”. Czas wolny. Następnie przejazd do jednej z winnic u podnóża Palavy. PALAVA to obszar obejmujący wzgórza ciągnące się łukiem przez południowe Morawy. Jego najbardziej „wartościową” częścią jest Obszar Chronionego Krajobrazu Pálava (CHKO Chráněná krajinná oblast Pálava), powstały w 1976 roku na 83 km2 i uznany później przez UNESCO za rezerwat biosfery. Ten malowniczy zakątek Moraw, położonym na pagórkowatym terenie, pokrytym jest winnicami i słynie z uprawy winorośli jako jeden z pierwszych zarejestrowanych podregionów winiarskich na terenie Republiki Czeskiej. Wyjazd z Moraw, przejazd do Polski i powrót do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.

CENA: 1090 zł / os.

TERMIN WYJAZDU: 01.05-03.05.2024 DŁUGI WEEKEND (!)

Cena zawiera:

przejazd wygodnym autokarem turystycznym,
2 noclegi w hotelu *** w Hodoninie lub okolicy (pokoje 2-3 os z łazienkami),
2 x śniadanie (bufet zimna płyta i dania ciepłe z napojami: woda, sok, kawa, herbata), 2 x obiadokolacja (serwowana dwudaniowa plus napój np. małe piwo, kieliszek wina lub sok),
opiekę i informację turystyczną pilota,
ubezpieczenie: KL do 20 000 € i NNW do 10 000 zł, bagaż do 1000 zł (z opcją Covid i choroby przewlekłe),
ustawowe składki odprowadzane na Fundusze TFP, TFG.

Cena nie zawiera:

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i miejsc (Republika Krowia Góra, Skansen Modra i Żywa Woda), usługę lokalnego przewodnika, 3 degustacje programowe (Petrov, ok. Mikulova i Vrbice) i inne wydatki programowe: (kwota płatna u pilota pierwszego dnia, nie podlega rozliczeniu) 1900 KC / os.
– zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym (300 zł)

– dodatkowych napoi do obiadokolacji poza przewidzianych ofertą oraz wydatków własnych.

* W ramach wizyty w Destylarnii Śliwowicy oraz Degustarium Wina można indywidualnie kosztować dowolnej liczby próbek wina czy innych napoi w rmach przedpłaconej karty (w każdym z miejsc min. 160 KC). Płatność indywidualna na miejscu. Wizyta nie jest objęta programem i kwotą na wydatki programowe.

UWAGI:

Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec drobnym zmianom w zależności od rezerwacji.
DOKUMENT NIEZBĘDNY DO WYJAZDU: dowód osobisty lub paszport z aktualną datą ważności
Istnieje możliwość zamówienia posiłków obiadokolacyjnych wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych lub dietetycznych (wymagane wcześniejsze zgłoszenie do biura).
W przypadku zmiany miejsca zakwaterowania program opcjonalny wieczorny dostosowany do miejsca zakwaterowania.

ROZKŁAD JAZDY (GODZINY ZOSTANĄ DOPRECYZOWANE W ZALEŻNOŚCI OD ZAPISÓW I LICZBY PRZYSTANKÓW):
RZESZÓW Parking Podpromie ok. 3.45 – 4.00 – ZA DOPŁATĄ PRZY MIN. 10 osobach chętnych
DĘBICA (zjazd z A4 Alta-Trans Straszęcin 180) 4.30 – ZA DOPŁATĄ PRZY MIN. 10 osobach chętnych
TARNÓW Stacja MOL przy A4, Rudka 125 lub Stacja ORLEN Wierzchosławice lub inne miejsce do ustalenia) 5.00 – ZA DOPŁATĄ PRZY MIN. 10 osobach chętnych
BOCHNIA (przy A4, do ustalenia) 5.30 – ZA DOPŁATĄ PRZY MIN. 10 osobach chętnych
WIELICZKA (przy A4, do ustalenia) 5.45 – ZA DOPŁATĄ PRZY MIN. 10 osobach chętnych
KRAKÓW (Stacja BP, Opolska 60, 31-277 Kraków lub BALICE lub inne miejsce do ustalenia w zależności od miejsca dojazdu / zam. klientów) 06.00
CHRZANÓW** (Stacja Shell ul. Trzebińska) godz. 6.30
Jaworzno (miejsce do ustalenia w mieście przy min. 10 os. chętnych) 7.00
SOSNOWIEC JĘZOR (stacja LOTOS, Jęzor, Orląt Lwowskich 134) godz. 7.15
KATOWICE (BP, 3 stawy, ul. Górnośląska 55) godz. 7.30
Ruda Śląska (stacja SHELL, aleja Piastów Śląskich 10) godz. 7.40
GLIWICE (Europa Centralna, stacja BP, ul. Pszczyńska 318) godz. 7.50
Rybnik (stacja ORLEN, Żorska 2c, 44-230 Stanowice) godz. 8.00
ŻORY (stacja MOP Rowień Zachód, Harcerzy Buchalików 64, 44-240 Żory) godz. 8.10
Wodzisław Śląski (parking przy węźle 44-266 Świerklany) godz. 8.20
MSZANA (stacja BP Mszana, ul. ks. Franciszka, ks. Styry 21) godz. 8.30

Potrzebujesz wiecej informacje? Na wszystkie pytania odpowiedzą specjaliśći z biura podróży Agave