MIKULOV I OKOLICE

DLA GRUP   |   DLA FIRM

Charakterystyczną i z dala widoczną atrakcją krajobrazową subregionu mikulovskiego jest wapienny masyw Pavlovskich Wierchów z ruinami byłych zamków średniowiecznych. Od dawna ten obszar kraju grzebieniem górskim wyrastającym z niziny panońskiej, przypominającym grzbiet jakiegoś dawnego zwierza, przyciągał całe gromady ludzi. Jest to miejsce znalezienia Věstonickej Venuši – najstarszego posągu ceramicznego na świecie – najsłynniejszego artefaktu kultury łowców mamutów, która skorzystała z bogactwa tego kraju już przed 25 000 lat.

Kiedy patrzymy na wapienny masyw Pálavy, to musimy też przypomnieć sobie legionistów rzymskich, którzy widząc słoneczne zbocze tych gór, daleko od swojego kraju, natychmiast założyli tu pierwsze winnice na północ od rzeki Dunaj. Oznacza to, że obcując z nimi znajdujemy się na początku upraw winorośli na Morawach.

Rezerwat krajobrazowy Pálava to wapienny grzbiet rosnący z niziny Panońskiej przy granicach z Austrią. Obfituje on pięknem przyrody, z unikalnym południowym ekosystemem. Już sama wizyta w parku warta jest odwiedzenia tego winiarskiego regionu Moraw Południowych

Naturalnym centrum tego podregionu winiarskiego jest miasto Mikulow przy samej granicy państwa Czeskiego. Barokowy zamek, kalwaria prowadząca na niezwykłe, malownicze i zarazem fotogeniczne Wzgórze Święte, a także starówka z mnóstwem żydowskich zabytków.

Trafimy do jednej z wielu wybitnych winnic gdzie posmakujemy lokalnych, przez koneserów win bardzo wysoko cenionych aromatycznych win odmian Pálava oraz Ryzlink vlašský i Ryzlink rýnský.

Na zboczach Pavlovskich Wierchów znajduje się mnóstwo miejscowości winiarskich – takich jak właśnie Pavlov, pod ruinami Dívčího hradu z Archeoparkiem Pavlov – ekspozycją dzięki której możemy zapoznać się z dawnymi łowcami mamutów.

Tutaj przejdziemy się uliczką z typowymi dla ten region piwniczkami na wina, gdzie posmakujemy win z rąk winiarza. Następnie przemieścimy się do pięknej miejscowości Dolní Dunajovice oraz Bavorov, gdzie dla nas lokalni winiarze otworzą swoje piwniczki na wina. W programie między innymi degustacja lokalnych win z wykładem winiarza.

Program może podlegać zmianom.

Cena od 69€ / osoba