NIEBIESKIE GÓRY

DLA PAR   |   DLA GRUP   |   DLA FIRM

Niebieskie góry są malowniczym zakątkiem Moraw Południowych znajdującym się na południe od Brna. Położone na pagórkowatym terenie winnice znakomicie pasują odmianom gron niebieskich dlatego łatwo zgadnąć pochodzenie nazwy tego regionu.

Poznajcie życie ludzi, którzy od wieków trudnią się uprawą winorośli. Praca winiarza jest wymagającą profesją. Według samych winiarzy na pierwszym miejscu jest praca w winnicy, opieka nad winoroślą, doskonała wiedza o klimacie, składnikach gleby, wybór najlepszych odmian zgodnych z lokalnym terroir .

Odwiedzimy winnice położone na terasach nad gminą Bořetice, z wieży widokowej popatrzymy na kraj. Miejscowość Bořetice jest położona w Niezależnej Związkowej Republice Krowia Góra, nieoficjalnym państwie z własną władzą, ministerstwami, pieniędzmi. Przejdziemy się uliczkami z typowymi piwniczkami winiarskimi, wysłuchamy wykładu winiarza. Następnie trafimy do pomieszczeń, w których wino się produkuje a także do nowoczesnych hal produkcyjnych i do piwnic, gdzie wino dojrzewa.

Uszlachetniająca (selekcyjna) stacja winiarska Velké Pavlovice działająca od ponad 110 lat. Miejsce, gdzie eksperci stworzyli odmiany wina Pálava oraz André. Ścieżka edukacyjna po winnicy z ponad 160 typami odmian win lokalnych i światowych.

Zwiedzimy także miejscowość o łamiącej język nazwie Vrbice położonej na wzgórzu z typowymi dla tego regionu, ciekawie wyglądającymi piwniczkami wykutymi w skale na poziomie aż siedmiu kondygnacji.

Kobylí- odwiedzimy muzeum ludowej kultury, które tak naprawdę jest ośrodkiem „cioci oraz babek” z Kobylí – stowarzyszenia lokalnych pań, które pilnują tradycje, gotują według starych receptur i do tego piją lokalne wina. Będąc już na miejscu nie można ominąć wieżę widokową o kształcie spirali.

Degustacja w winnicy Stávek, która zdobyła 1 miejsce w narodowym konkursie „Winnica roku 2022”. Winnica ta specjalizuje się w winach fortyfikowanych, cuveé i rosé. Własciciel J.Stávek jest bardzo dynamicznym człowiekiem, który posiada doskonałą umiejętność opowiadania oraz gigantyczną wręcz wiedzę o winie. Jest to prawdziwy pasjonat, który zaangażował się całym sobą w profesjonalne tworzenie win, które zdobywają każdego roku medale w winnych konkursach na terenie Czech oraz całej Europy.

To i wiele więcej oferują Niebieskie góry. O urokach tego miejsca, nazywanego „czeską Toskanią” warto przekonać się osobiście podczas eksplorowania lokalnych winnic, poznawania winiarzy, poczuć wyjątkowy klimat tego czarownego miejsca, tej uroczej krainy.

Program może podlegać zmianom.

Cena od 69€/osoba