MORAWY POŁUDNIOWE

programy wyjazdów integracyjnych dla wymagających hedonistów

 

MORAWY POŁUDNIOWE

programy wyjazdów integracyjnych dla wymagających hedonistów

 

Drodzy Przyjaciele

Oferujemy wyjazdy integracyjne do Moraw Południowych, nazywanych czeską Toskanią. Do krainy płynącej winem, pełnym uśmiechniętych i przyjaznych ludzi, winnic i dobrego życia. Zapewnimy Wam świetną zabawę, najlepsze w tym regionie wina i wspomnienia, do których będziecie wracali pamięcią jeszcze przez lata.

Morawy Południowe

Brno – stolica Moraw
Winnice Niebieskich Gór
Znojmo

Morawy to region znajomy, bliski a nawet do tej pory nieodkryty. Dzięki geograficznym warunkam Moraw, otwartych od strony północnej i południowej, w odróżnieniu od Czech zamkniętych pierscieniem gór, kraj ten był od zawsze otwarty różnym wpływom z okolic. Wiódł tędy słynny Szlak Bursztynowy od Morza Bałtyckiego do Rzymu. Legionisci Rzymscy piłnowali tu starożytnych granic Limes Romanes i już znacznie wcześniej dawni łowcy mamutów korzysztali z wygodnego terenu zwierzęcych drog migracyjnych z północi na południe. Oznacza to tylko jedno – kraj ten zawsze przyciągał ludzi bogactwem życia. Może także dlatego tutejsi mieszkańcy są otwarci i przyjażni.

Warto wziąć pod uwage fakt, że to własnie tutaj powstało pierwsze pismo słowiańskie i tu pierwszy słowiańscy chrześcijanie stawiałi swoje kościóły. Patroni Europy – sw. Cyryl i Metod – wprowadzili język słowiański równoleglo obok języka łacińskiego do liturgii. Najstrarszym posągiem na świecie zrobionym ręką człowieka paleolitu była Wenusza z Věstonic na Wzgórzach Pawłowskich, gdzie dzisiaj rodzi się wspaniałe wino. Wino pełne i zharmonizowane. Tu, na zboczach z wieloma pięknymi winnicami , w piwniczkach winnych, gdzie wino dojrzewa i dumny winiarz zaprasza swojich gosci do degustacji na tzw.”košt”. Bierze do ręk rurkę do degustacji, naleje do kieliszka siebie i gosciom, posmakuje wina i opowiada o jego cechach, aromatach, o tym co które wino potrzebuje, jego charkterystykę przyrównuje do różnych osobowości ludzi i ich charakterów, dodając niejednokrotnie wesołe anegdoty.

Morawy są krajem malowniczym i spokojnym, ziemią, która wiele przeżyła i wiele pamięta. To właśnie z tego bogactwa rodzi się niesamowity klimat autentycznej kultury związanej z uprawą wina. W żadnym innym regionie Republiki Czeskiej nie znajdziemy tak barwnego, żywego folkloru, śpiewów, tańców i radości – niektóre tutejsze zwyczaje ludowe zostały nawet wpisane na listę UNESCO. Morawianie respektują tradycje i nigdy nie miałi zamiaru siłą swoje zdania rozpowszechniać. Tu żyją ludzie, którzy są wdzięczni, bo ich ziemia oddaje im wszystko co ma najlepszego. Są serdeczni, bo taka też jest ich natura. Mają racje, o o co chodzi w życiu. Uśmiech jest ważniejzy niż wszelkie złoto świata.

 

Brno – piątek

Brno – brama do winiarskich regionów Morawskich

Wizyta w stolicy Moraw – mieście Brno, gdzie się historia łączy z nowoczesnością. Starówka pełna zabytkowych budowli, sklepów, restauracji i barów nigdy nie jest pusta. Wypełniają ją kochający to miasto mieszkańcy i wielka liczba studentów, którzy wspólnie tworzą przyjazny klimat miasta, pełnego ludzi zawsze chętnych do rozmowy przy dobrym trunku. Główny punkt stanowi katedra Petrov i potężna twierdza Śpilberk – kiedyś znana jako więzienie narodów. Rozciąga się z niej zapierający dech w piersiach widok na wielką część Moraw południowych. Targ Warzywny, kościół św.Jakuba, plac Wołności, Stary ratusz i wielu więcej…….

 

Twierdza Špilberk Stary ratusz

Schron przeciwatomowy 10-Z. Wybudowano go podczas II wojny światowej jako schron przeciwlotniczy pod twierdzą Spilberg. Już nieco później przekształcono go w wersję przeciwatomową, mającą na celu zabezpieczyć tu życie około 500 najważniejszych osób z Brna i okolic. Ma własny system napowietrzania, generatory prądu i akumulatory, stację łączności, zbiorniki na wodę oraz część mieszkalną……

Krypta Kapucynów i Klasztor Zakonu Kapucynów Braci Mniejszych-Grobowiec do pochówku braci, szlachty i dobroczyńców zakonu. Połączenie specjalnego systemu wentylacji oraz geologiczny skład skały w fundamentach kościoła, powodowałonaturalną mumifkację zwłok.

Koszty wstępów
Schron 10-z…………………………………………………………………………………………….180 CZK / osoba
Krypta Kapucynów…………………………………………………………………………………..120 CZK / osoba

Browar Hauskrecht w Brnie lub Starobrno……………………………………………………………………………………………….200 CZK /osoba

 

Serce Moraw – winnice

Malownicze krajobrazy rodem z Toskanii, pyszna kuchnia i urocze, widokowe miasteczka, to tylko kilka z licznych powodów dla których warto odwiedzić Morawy. To region z bogatą tradycją winiarską i wciąż żywym folklorem, pełen przyjaznych i wiecznie uśmiechniętych mieszkańców.

Niebieskie Góry – sobota

Niebieskie góry są malowniczym zakątkiem Moraw południowych znajdującym się na południe od Brna. Położone na pagórkowatym terenie winnice znakomicie pasują odmianom gron niebieskich zkąd łatwo zgadnąć pochodzenie nazwę tego kraju. Niebieskie Góry tworzy zespół 5 winiarskich miejscowości przynależących do apelacyjnego systemu VOC Modré Hory-wina origynalnej certyfikacji. Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí, Vrbice.
Wina oryginalnej certyfikacji przedstawiają odmiany win typowych dla dany region winiarski-to znaczy że w tych winach odzwierciedla się terroir danego regionu, skladniki glebowe i unikalny skład podłoża oraz deklarowane pochodzenie winogron.

Odwiedzimy winnice położone na terasach nad gminą Bořetice, z wieży widokowej popatrzymy na kraj. Przejdziemy się uliczkami z typowymi piwniczkami winiarskimi. Następnie trafimy do pomieszczeń, w których wino się produkuje a także do nowoczesnych hal produkcyjnych i do piwnic, gdzie wino dojrzewa. Po zakwaterowaniu posmakujemy koniecznie win i typową kuchnię morawską.
Poznamy życie ludzi, którzy od wieków trudnią się uprawą winorośli. Praca winiarza jest wymagającą profesją. Według winiarzy samych na pierwszym miejscu jest praca w winnicy, opieka nad winoroślą, doskonała wiedza o klimacie, składnikach gleby, wybór najlepszych odmian zgodnych z terroir lokalnym. Jedną po drugiej zwiedzimy winiarskie miejscowości, Bořetice, Němčičky, Velké Pavlovice, Kobylí, Vrbice. Cały czas z kieliszkem wina w ręce:

Miejscowość Bořetice jest położona w Niezależnej Związkowej Republice Krowia Góra, recesyjnemu państwu z własną władzą, ministerstwami, pieniędzmi.

Niebieskie góry
Němčičky-mała wioska z wiełkym winiarskim sercem położona na wzboczach siedmiu dolin. Obok winnic na przykład najpołudniowiejszy stok narciarski na Morawach z wysokością 250 m n.p.m., prawdziwym symulatorem Boeingu 737 w piwnicy z winami i listą ciekawych imprez towarzyskich w ciągu całego roku.

Velké Pavlovice
Velké Pavlovice-naturalne centrum winiarskiego kraju z jedną z największych powierzchni winnic na całych Morawach.
Kobylí
Kobylí-przepiękna uliczka z piwniczkami z winami i niezwyczajna wieża widokowa o ksztalcie spirali położona pomiędzy winnicami nad gminą.

Vrbice
Vrbice-urokliwa wioska. Jedną z najciekawszych rzeczy, jakie można zobaczyć we Vrbicach są piwnice na wino, które stoją na siedmiu piętrach jedna nad drugą. Nie są to zdobione piwnice bogate w różne barwy czy też rozmiarowo największe w regionie, jednak wyróżniają się charakterystycznymi gotyckimi łukami przy wejściu. I wygłądają naprawdę jak domki hobbitów.

Wizyta w winnicy Jedlicka, zapoznanie się z całym procesem produkcji wina od sbioru przez zbiorniki fermentacyjne aż po butelkowanie. Zwiedzanie winnicy wieńczy degustacja. Podczas degustacji i posiedzenia w ogródku winiarskego podwórza dowiedziemy się jak dokładnie smakować wina.
Degustacja w winnicy ……od 60 zł./osoba
winnica Jedlička winnica Jedlička

Znojmo – niedziela

Malowana piwniczka w Šatově-Hnanice-Šobes-Znojmo-Enoteca

Malovaný sklep Šatov to zdecydowanie najsłynniejsza piwnica regionu (sklep to po czesku piwnica).To pomieścienie najprawdopodobniej wykuto pod koniec XIX wieku. Dzisiejszy kształt nabrała za sprawą Maxa Appeltauera, który rozpoczął pracę nad nią w 1934 roku. Appeltauer nie był z zawodu artystą a jednak stworzył na ścianach z piaskowca eklektyczny zestaw scen przedstawiających wszystko, od Zamku Praskiego po Królewnę Śnieżkę i Siedmiu Krasnoludków, a także herb Satowa. Z głównego tunelu rozchodzi się pięć mniejszych, które prowadzą do pomieszczeń, z których każde przedstawia inne motywy.

Hnanice-Šatov
Najlepsza winnica Moraw i jedna z 10 najlepszych parcel winnych w Europie-winnica Šobes, której właścicieł aspyruje na wpisanie jej na listę UNESCO. Jedno z najpiękniejszych miejsc całych Moraw. W Narodowym parku Poddyji, w kanionu rzeki Dyje, na południe otwarty meandr gości wyjątkową winnicę istniącą na miejscu od czasów rzymskich legionistów. Będziemy degustować wina z tej mitycznej winnicy w miejscu ich zrodu w stoisku w winnicy Šobes.

Znojmo

To średnowieczne miasto nad kanionem rzeki Dyje ma niesamowicie przyjazny klimat osiedla na granicach z Austrią i parkiem narodowym Poddyjí, na urwisku skalnym nad rzeką Dyją. Tu, pod gotyckim kościołem i romańską rotundą, w miejskiej Enotece, posmakujemy wspaniałe odmiany lokalnych win.

Enoteca Znojmo z ofertą 120 win sprzedawanych z dyspozytorów marki „By the Glass”. Po prostu samemu możemy sobie wybrać wino i nalać do kieliszka a płacimy za pomocą przedpłaconej karty.

Malowany sklep……………………………………………………………………100 koron/osoba
Enoteca Znojmo…………………………………………………………………….system karty przedpłaconej

Kalkulacja
2 x zakwaterowanie w hotelu *** lub **** z śniadaniem
bilety wstępów
browar + odwiedziny Republiky Krowia Góra
opieka przewodnika

Od 650 zł./osoba

 

Rowerowo lub na piechotę

1. dzień
Zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice/ na rowerach, 25-30km/. Szlaky prowadzą winnicami, parkami i lasami na trasie:

Lednice Rybniční zámeček

Hraniční zámeček Valtice

Kolonáda na Reistně Rendezvouz

Chrám Tří Grácií Apollonův chrám

 

2.dzień
Mikulov-Pálava-Pavlov

spacer po zboczach wapiennych Wierchów Palawskich z miasta Mikulov przez winiarską miejscowość Klentnice na najwyśzy szczyt Děvín z ruiną zamku Dívčí Hrad nad miejscowością Pavlov/muzeum lowców mamutów. Większość czasu będziemy się delektować wspaniałymi widokami do okolic, na winnice, wapienne skały i zaporę Nove Mlyny.

3.dzień
Niebieskie Góry

Dzień w Niebieskich Górach, w niezależnej humorystycznej związkowej republice Krowia Góra, gdzie winiarze stworzyli sobie własne państwo, biją swoją monetę i emytują paszporty. Odwiedziny uroczych winiarskich miejscowości, takich jak słynne Vrbice z piwniczkami na wina o kształcie domków hobbitów i wiele więcej. Ekofarma Ovčí Terasy, wieża widokowa Kobylí vrch o kształcie spiraly.

4. dzień
Znojmo

Park Narodowy Poddyji, najmniejszy park czeski, z najstarszą winnicą morawską Šobes w meandrze rzeky Dyje w parku narodowym. Średnowieczne miasto Znojmo z rotundą, zamkiem i browarem nad kanionem rzeky Dyje. Niepowtarzalnie wyjątkowe miejsce przy granicach z Austrią.

1. opcja
NP Poddyji-nasz dzień rozpoczniemy w małowniczym miasteczku Vranov nad Dyji nad którym dumnie stoi na skalistym klifie jeden z najbardziej romantycznych pałaców całych Moraw, którego właścicielami byłi polscy aristokraci z rodu Mniszków-Stadnickich. Przejście kanionem rzeky Dyje w kierunku do austriackiego Hardeggu. Po drodze zobaczymi ostatni kawałek żelaznej kurtyny istniący do dzisiaj (droty kolczaste, wieża strażnicza) w gminę Čížov, na obiad opieczemy sobie kielbaskę (špekáček) nad ogniem. Hardegg oraz najpiękniejszy kawałek rzeky Dyje. Do Austrii przejdziemy po moście, który był przez 40 lat zamkniety, odwiedzimy miasteczko Hardegg, ochłodzimy sobie nogi w czysczutkiej wodzie Dyji i będziemy się cieszyć najpiękniejszymi widokami na panienskie meandry kanionu rzeky.

Kanion Dyje Muzeum żelaznej kurtyny

Zamek Vranov n.Dyjí Hardegg – Austria

2. opcja
NP Poddyji-tuż pod Znojemskim pałacem zaczyna się ścieżka prowadząca kół rzeky Dyje z romantycznymi miejscami widokowymi pomiedzy winnicami porośniętymi pagórkami k najlepszej winnicy Moraw i jednej z 10 najlepszych parcel winnych w Europie-winnicy Šobes. Będziemy degustować lokalne wina w miejscu ich zrodu. Na obiad opieczemy sobie kielbaskę (špekáček) nad ogniem. Odwiedzimy winiarską mejscowość Hnanice i będziemy wracać do Znojmo lokalnym pociągiem prowadzącym po wiadukcie nad rzeką Dyje.

Kalkulacja
3 x zakwaterowanie w hotelu *** lub **** z śniadaniem
atrakcje
opieka przewodnika
Od 1000 zł./osoba

Brno – piątek

Brno – brama do winiarskich regionów Morawskich

Wizyta w stolicy Moraw – mieście Brno, gdzie się historia łączy z nowoczesnością. Starówka pełna zabytkowych budowli, sklepów, restauracji i barów nigdy nie jest pusta. Wypełniają ją kochający to miasto mieszkańcy i wielka liczba studentów, którzy wspólnie tworzą przyjazny klimat miasta, pełnego ludzi zawsze chętnych do rozmowy przy dobrym trunku. Główny punkt stanowi katedra Petrov i potężna twierdza Śpilberk – kiedyś znana jako więzienie narodów. Rozciąga się z niej zapierający dech w piersiach widok na wielką część Moraw południowych. Targ Warzywny, kościół św.Jakuba, plac Wołności, Stary ratusz i wielu więcej…….

Ciągle rozwijające się miasto, ze swoją kreatywnością, piękną i długą historią i zróżnicowaną sceną kulturową, jest idealnym wyborem dla tych, którzy pragną ominąć tłumy i gąszcz kijków do selfie wymachiwanych przed ich głowami.

Browar Hauskrecht w Brnie

Zakwaterowanie w luksusowym wellness hotel Maximus**** z strefą saunową.

Serce Moraw – winnice

Malownicze krajobrazy rodem z Toskanii, pyszna kuchnia i urocze, widokowe miasteczka, to tylko kilka z licznych powodów dla których warto odwiedzić Morawy. To region z bogatą tradycją winiarską i wciąż żywym folklorem, pełen przyjaznych i wiecznie uśmiechniętych mieszkańców.

Niebieskie Góry – sobota

Niebieskie góry są malowniczym zakątkiem Moraw południowych znajdującym się na południe od Brna. Położone na pagórkowatym terenie winnice znakomicie pasują odmianom gron niebieskich zkąd łatwo zgadnąć pochodzenie nazwę tego kraju. Niebieskie Góry tworzy zespół 5 winiarskich miejscowości przynależących do apelacyjnego systemu VOC Modré Hory-wina origynalnej certyfikacji. Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí, Vrbice.

Wina oryginalnej certyfikacji przedstawiają odmiany win typowych dla dany region winiarski-to znaczy że w tych winach odzwierciedla się terroir danego regionu, skladniki glebowe i unikalny skład podłoża oraz deklarowane pochodzenie winogron.

Odwiedzimy winnice położone na terasach nad gminą Bořetice, z wieży widokowej popatrzymy na kraj. Przejdziemy się uliczkami z typowymi piwniczkami winiarskimi. Następnie trafimy do pomieszczeń, w których wino się produkuje a także do nowoczesnych hal produkcyjnych i do piwnic, gdzie wino dojrzewa. Po zakwaterowaniu posmakujemy koniecznie win i typową kuchnię morawską.
Poznamy życie ludzi, którzy od wieków trudnią się uprawą winorośli. Praca winiarza jest wymagającą profesją. Według winiarzy samych na pierwszym miejscu jest praca w winnicy, opieka nad winoroślą, doskonała wiedza o klimacie, składnikach gleby, wybór najlepszych odmian zgodnych z terroir lokalnym. Jedną po drugiej zwiedzimy winiarskie miejscowości, Bořetice, Němčičky, Velké Pavlovice, Kobylí, Vrbice. Cały czas z kieliszkem wina w ręce:

Miejscowość Bořetice jest położona w Niezależnej Związkowej Republice Krowia Góra, recesyjnemu państwu z własną władzą, ministerstwami, pieniędzmi.
Od przedstawicieli Republiki Krawiogórskiej otrzymujemy paszporty, które dają nam prawo do poproszenia o kieliszek wina od dowolnego winiarza na świecie w przypadku pragnienia. Wypijemy toast i odśpiewamy hymn Republiki Krowiej Góry.

Vrbice
Vrbice – urokliwa wioska. Jedną z najciekawszych rzeczy, jakie można zobaczyć we Vrbicach są piwnice na wino, które stoją na siedmiu piętrach jedna nad drugą. Nie są to zdobione piwnice bogate w różne barwy czy też rozmiarowo największe w regionie, jednak wyróżniają się charakterystycznymi gotyckimi łukami przy wejściu. I wygłądają naprawdę jak domki hobbitów.

Wizyta w winnicy Horák Vrbice, zapoznanie się z całym procesem produkcji wina od sbioru przez zbiorniki fermentacyjne aż po butelkowanie. Zwiedzanie winnicy wieńczy degustacja. Podczas degustacji i posiedzenia w ogródku winiarskego podwórza dowiedziemy się jak dokładnie smakować wina.

Wizyta w winnicy Vinselekt Michlovský ze specjalnym menu i parowaniem z najlepszymi winami.

Na początek spróbujemy sztuki sabrage – otwierania butelek szampana szablą.
Zwiedzimy zakłady produkcyjne winiarni, a następnie zasiądziemy do luksusowej sali degustacyjnej jednego z najlepszych winiarzy na Morawach Południowych, gdzie w połączeniu z potrawami specjalnie wyselekcjonowanymi na to wyjątkowe wydarzenie będziemy celebrować sztukę łączenia wina z jedzeniem.

 

Znojmo – niedziela

„Znojmo vidím tě dvojmo” – śpiewał Ivan Mládek – Znojmo, widzę cię w dwóch odsłonach co oznacza fenomen tego miasta… produkcję wina i z nim związaną całą armię imprez, wydarzeń i celebracji nie tyłko wina ale głównie życia. Ale na 1.miejscu Znojmo jest naprawdę bardzo urokliwym miastem.
Położone na skalistym urwisku nad rzeką Dyje, główne atrakcje miasta stanowią zamek Znojmo, którego korzenie sięgają 1055 roku, gotycki kościół św.Mikołaja, rotunda św.Katarzyny i wieża Starego Ratusza oraz labirynt katakumb pod miastem, który powstał w celach obronnych.
W czasach średniowiecznych Znojmo tworzyło, wraz z Brnem i Ołomuńcem, trzy najważniejsze miasta na Morawach. Dlatego też w historycznym centrum miasta odnaleźć można naprawdę ciekawe zabytki, piękną architekturę i interesującą urbanistykę.
To średnowieczne miasto nad kanionem rzeki Dyje ma niesamowicie przyjazny klimat osiedla na granicach z Austrią i parkiem narodowym Poddyjí, na urwisku skalnym nad rzeką Dyją. Tu, pod gotyckim kościołem i romańską rotundą, w miejskiej Enotece, posmakujemy wspaniałe odmiany lokalnych win.
Znojmo Znojmo

Znojmo

Enoteca Znojmo z ofertą 120 win sprzedawanych z dyspozytorów marki „By the Glass”. Po prostu samemu możemy sobie wybrać wino i nalać do kieliszka a płacimy za pomocą przedpłaconej karty.

Malovaný sklep Šatov to zdecydowanie najsłynniejsza piwnica regionu (sklep to po czesku piwnica).To pomieścienie najprawdopodobniej wykuto pod koniec XIX wieku. Dzisiejszy kształt nabrała za sprawą Maxa Appeltauera, który rozpoczął pracę nad nią w 1934 roku. Appeltauer nie był z zawodu artystą a jednak stworzył na ścianach z piaskowca eklektyczny zestaw scen przedstawiających wszystko, od Zamku Praskiego po Królewnę Śnieżkę i Siedmiu Krasnoludków, a także herb Satowa. Z głównego tunelu rozchodzi się pięć mniejszych, które prowadzą do pomieszczeń, z których każde przedstawia inne motywy.

Hnanice-Šatov
Najlepsza winnica Moraw i jedna z 10 najlepszych parcel winnych w Europie-winnica Šobes, której właścicieł aspyruje na wpisanie jej na listę UNESCO. Jedno z najpiękniejszych miejsc całych Moraw. W Narodowym parku Poddyji, w kanionu rzeki Dyje, na południe otwarty meandr gości wyjątkową winnicę istniącą na miejscu od czasów rzymskich legionistów. Będziemy degustować wina z tej mitycznej winnicy w miejscu ich zrodu w stoisku w winnicy Šobes.

Obiad
Hotel Vinice Hnanice

 

Kalkulacja
2 x zakwaterowanie w luksusowym hotelu **** z śniadaniem
2 x degustacje
1 x degustacja z obiadokolacją
browar + odwiedziny Republiki Krowia Góra
opieka przewodnika

Od 1600 zł./osoba

NA PRZYKŁAD:
Piątek -przyjazd do Brna w wieczornych godzinach, zakwaterowanie w hoteli***, targi Bożonarodzeniowe z winem grzanym i lokalnymi produktami i kuchnią

Sobota
wyjazd do Moraw Południowych
9.00 wyjazd z hotelu
10.00 winiarska miejscowość Bořetice w Niebieskich Górach/40 km od Brna/-krótky spacer po niezależnej, humorystycznej, winiarskiej związkowej republice Krowia Góra z typowymi piwniczkami

-zwiedzanie winnice Jedlička /bio produkcja/ z degustacją i z chłodnym pocięstunkiem lub obiadem

14.00 winiarska miejscowość Vrbice, odwiedziny winiarza w jego typowej piwniczce na wina o kształcie domków hobbitów

16.00 wyjazd do Enotheca Michlovský Rakvice
18.00 specjalna obiadokolacja w jednej z najlepszych winnic Moraw Południowych, wina wytwarza ojciec i jedzenie robi syn. Oto rodzina Michlovských.

Niedziela 8.12.
Zwiedzanie starówky miasta Brna /3 godziny/
Starówka Brna:
– Plac Morawski z barokowym kościołem św. Tomasza
– Gotycki kościół św. Jakuba i obok znajdujące się ossuarium (wstęp do ossuarium 140CZK)

– Plac Wolności – główny rynek miasta Brna

– Stary Ratusz z gotyckim portalem i dwójką symboli miasta Brna/krokodyl i koło/

– Zelný trh /Rynek Kapuściany /najbardziej malowniczy plac w Brnie z targiem warzywnym prowadzonym tu od ponad 100 lat pełnym sprzedawców i ich klientów, gdzie nawet Leoš Janáček przychodził często by złapać inspirację dla swojich kompozycji operowych. Mięjsce urokliwe i bardzo żywe z średnowiecznymi pałacami wokól i z fontaną barokową na środku placu.

– Plac Węglowy i kościół św.Krzyża z kryptą Kapucynów (wstęp 80CZK) i krypta

– Katedra św.Piotra i Pawła-dominanta miasta Brna, główny kościół biskupski

– Spilberg – zamek średniowieczny, karcer narodów, gdzie także wielu Polaków odsiedzialo wyrok pozbawienia wolności jako karę za bój o niepodleglość Rzeczypospolitej. Dzisiaj siedziba Muzeum miasta Brna z wieloma ekspozycjami i otwartymi dla zwiedzających kazamatami. Ze wzgórza na którym stoi zamek rozpościerają się wspaniałe widoki na cale miasto i sąsiadujące z nim obszary Moraw Południowych.

– Schron przeciw atomowy 10-z pod twierdzą Špilberk. Bardzo sugestywne miejsce, które odzwierczedla atmosferę wojny żimowej i grozby konfliktu nuklearnego. Oryginalne wyposażenie wnętrz z autonomicznym systemem wentylacji, stacjami gospodarki wodnej, elektrowni, własną kuchnią i sypialniami, które miało służyć przedstawicielom partji komunistycznej wpodczas wojny jadrowej.
13.00 obiad
14.30 odjazd do Polski

Kalkulacja

2 x zakwaterowanie w hotelu *** lub **** z śniadaniem
bilety wstępów
odwiedziny Republiky Krowia Góra
opieka przewodnika

Od 700 zł./osoba

Masz pytania o Morawy Południowe?

Chetnie na nie odpowiemy, ale wcześniej zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedniami na nie:

Dlaczego Morawy Południowe?

Bo znajdują się na południu! Więcej słońca, ciepla i uprawa winorośli gwarantują natychmiastową poprawę nastroju ludzkiego, czego dowodem są przez więszość czasu uśmiechnięci mieszkańcy Moraw. Ale to nie jest wszystko. Mnóstwo zabytków historycznych, bogaty i żywy folklor, spokojna atmosfera gmin winiarskich, winiarskie szlaki rowerowe, lub dynamicznie się rozwijająca stolica Moraw – miasto Brno. Oto przebogata paleta możliwości, jak i gdzie spędzać wolny czas na wycieczce do Moraw.

Czy da się płacić kartą?

Absolutna większość sklepów wita z przyjemnością klientów płacących kartami. Gotówka będzie państwu potrzebna tylko u małych handlarzy, takich jak sprzedawcy na stoiskach na wolnym powietrzu lub mali winiarze. Wybierając się za granicę, w tym do Czech a szcególnie do Moraw Południowych warto mieć przy sobie odrobinę gotówki i kartę płatniczą. Do tej pory nie zdarzyło się, by ktokolwiek miał problemy z płaceniem gdziekolwiek i komukolwiek. Państwo również nie będą go mieli.

Ile kosztuje wino u lokalnych wytwórców tego zacnego trunku?

Powiedzmy tak. Konieczna cena produktu zawsze odzwierciedla jego jakość. Jakościowe wina posiadające etykiety państwowe gwarątujące najwyższy poziom kosztują od 30 złotych i wyżej za butelkę. Wina małych lokalnych winiarzy, którzy do ceny nie doliczą kosztów związanych z biurokracją państwową są bardzo tanie, nie osiągają nawet połowy podanej tu ceny etykietowanych win. Ich jakość może się w związku z tym czasami różnić, ale powiedzmy, kto da dzisiaj klientowi niedobre wino? Nikt. A już na pewno nie jego twórca. W typowych piwniczkach winnych, gdzie winiarz pracuje sam i sprzedaje własne wina koszty są bardzo przyjazne.

Jak najlepiej trafić na Morawy?

Samochodem na Morawy – zawsze w kierunku do Brna korzystając z autostrady D1 od Chałupiek przes Ostravę, Ołomuniec do Brna. Z zachodnich części Polski można podróżować przez Kłocko i góry, ale to tylko po drogach międzynarodowych, nie ma autostrady, więc szybciej zawsze po autostradzie w kierunku Ostravy. Autobusem korzystając z wielu możliwości transportu w kierunku do Wiednia. Pociągiem znów w kierunku Ostrawy i dalej po głownej linii południowej z przesiadką w Přerově. (linia Ostrawa-Brno, 2 godziny 10 minut). Samolotem również da się dotrzeć do stolicy Moraw, Brno dysponuje lotniskiem, niestety nie ma bezpośrednie połączenie z Polską, co wydaje się nieco absurdalne 🙂

Noclegi

Noclegi to ten segment usług który się cały czas rozwija w kierunku zadowolonego klienta. W gminach winiarskich można znaleźć noclegi bezpośrednio u winiarzy w prywatnych apartamentach, pensjonatach lub w hotelach kategorii 3*** lub 4****. Ceny noclegów w głównym sezonie zaczynają się od 100 zł. za osobę w prywatnych apartamentach do 300 zł w 4**** hotelach. W mieście Brno znajduje się mnóstwo hoteli, można też korzystać z usług Airbnb. Co więcej, dostępne są także hostele. Wydaje się zatem, że problem z zakwaterowaniem podczas Waszej winnej podróży nie powinien mieć miejsca.

Czy Czesi lubią Polaków?

Czesi, szczególnie Ci z Moraw Południowych to wspaniali spokojni otwarci i uśmiechnięci ludzie. Lubią każdego, kto ma dobre, radosne usposobienie a jego dewizą jest uśmiech i ciekawość świata. Spędzanie czasu w towarzystwie Czechów, a szczególnie Czeszek to zawsze znakomita zabawa pełna radości śpiewu, dobrego alkoholu i tańca. Warto poznawać dzięki takim spotkaniom kulturę i podejście do życia narodu, który z czerpania przyjemności z każdego dnia uczynił sens istnienia. Zatem tak, Czesi, a szczególnie Morawianie lubią ludzi, w tym Polaków…

A co jeśli lubię piwo?

To znakomicie. Przeciez Czesi to znani miłośnicy tego bursztynowego trunku. Co więcej, Brno ma swój własny browar – Starobrno. Z chęcią zorganizujemy wycieczkę związaną ze zwiedzaniem browaru i degustacją świeżego produktu bezpośrednio na miejscu. Co więcej, po Brnie krąży „piwny tramwaj” z którego można korzystać w weekendy i przeżyć ciekawe, piwne doświadczenie. Wiele restauracji warzy swoje własne, małe lokalne piwa, niedostępne nigdzie indziej.

Czym jest wino?

Powodem do poróżowania. Radością życia. Powodem do spędzania czasu z przyjaciółmi. Służy także do topienia smutków, ale po co komu smutki jesli ma wino?

Czego potrzebuję prócz wina?

Niczego 🙂 No, może trochę bluesa i miłości 🙂