BRNO I ZNOJMO

1 dzień – BRNO

Wizyta w stolicy Moraw – mieście Brno, gdzie się historia łączy z nowoczesnością. Starówka pełna zabytkowych budowli, sklepów, restauracji i barów nigdy nie jest pusta. Wypełniają ją kochający to miasto mieszkańcy i wielka liczba studentów, którzy wspólnie tworzą przyjazny klimat miasta, pełnego ludzi zawsze chętnych do rozmowy przy dobrym trunku.

Główny punkt stanowi katedra Petrov i potężna twierdza Śpilberk – kiedyś znana jako więzienie narodów. Rozciąga się z niej zapierający dech w piersiach widok na wielką część Moraw południowych. Właśnie tam wybierzemy się w celu poznania duszy tego kraju i jego mieszkańców.

Jednak serce Morawianina znajduje się na południu od Brna – w winnicach i w malowniczych piwniczkach winnych. Od dawna ich właściciele trudnią uprawą znakomitych odmian winorośli i z radością oraz słowiańską gościnnością zapraszają przybyłych do degustacji najlepszego wina pod słońcem. Dostępna będzie nieograniczona degustacja z chłodnym poczęstunkiem w winiarstwie Jedlicka w regionie winiarskim Niebieskie góry.

{usługi przewodnika = zwiedzanie Brna, tłumaczenie przy degustacji}

2 dzień

Znojmo – średnowieczne miasto nad kanionem rzeki Dyje. Jest w tym miejscu coś takiego, co każdy czuje ale jednocześnie odkrywa na swój własny sposób. Może jest to niesamowicie przyjazny klimat miasta na granicach z Austrią i parkiem narodowym Poddyjí, na urwisku skalnym nad rzeką Dyją, a może nieśpieszna atmosfera i spokój którym spowite jest Znojmo…

Tu, pod gotyckim kościołem imienia świętego Mikołaja i romańską rotundą, w Rajskim ogrodzie z widokiem na rzekę, obok winnic, posmakujemy wspaniałe odmiany lokalnych win. Warto wiedzieć, że właśnie w okolicach Znojmo znajdziemy najwięcej lokalnych winnic a bliskość do granicy austriackiej wpływa na ich smak i sposób uprawy. 

Proponujemy między innymi zwiedzanie miejscowości Hnanice i najlepszej winnicy Europy środkowej – winnicy Šobes z degustacją w specjalnym stoisku. Trzeba przyznać, że smakowanie tego rodzaju wina jest przeżyciem, do którego wraca się nawet po latach. Jest punktem odniesienia dla innych winnych smaków i innych degustacji. 

{usługi przewodnika = zwiedzanie Brna, tłumaczenie przy degustacji}